OGULIN - Predavanje u Ogulinu
GOSPIĆ - Izložba "Šuma okom šumara" u Otočcu
BJELOVAR - Odabir fotografija za 20. "Šuma okom šumara"
SISAK - Suradnja s OŠ Dvor
sjednica Upravnog odbora HŠD - Gorski kotar i Slovenija 23.-24. svibnja 2025.
DELNICE - Dječji Šuma fest u Parku kralja Tomislava (u slučaju kiše u Ledenoj dvorani) u Delnicama 21. svibnja 2025. od 9 do 13 sati
Članice europskog udruženja Pro Silve, koje se zalažu za gospodarenje šumama na temelju prirodnih procesa, okupile su se od 7. do 9. svibnja 2025. na talijanskom otoku Sardiniji. Organizatori godišnjeg okupljanja bili su Pro Silva Italija, a pomoć su im pružili regionalna Agencija za šumarstvo Sardinije, Šumarska škola Nuora te općine Gavoi, Seneghe i Orgosolo.
Prvoga dana, u hotelu Taloro na jezeru Gusana okruženom mediteranskom šumom, održana je godišnja skupština. Na skupštini su prezentirani i usvojeni izvještaji i program rada. Potvrđeno je domaćinstvo sastanka sljedeće godine u Mađarskoj, ali i odlučeno kako će 2027. godine domaćin biti Hrvatska. Također je usvojena Strategija Pro Silva Europa do 2030. godine. Tom strategijom planirano je da šumarstvo blisko prirodi do 2050. godine bude prevladavajući način gospodarenja šumama u Europi. Nakon skupštine kroz više prezentacija sudionici skupa upoznati su s gospodarenjem šumama na Sardiniji te su im prezentirane teme i mjesta koja će se posjetiti sljedeća dva terenska dana. Drugi dan protekao je u terenskom obilasku općinskih šuma Seneghe. U tim šumama gospodari se panjačama hrasta plutnjaka i hrasta crnike. Osim proizvodnje pluta i ogrjeva sve više pozornosti polaže se očuvanju bioraznolikosti. U panjačama crnike pokušava se unaprijediti obnova tih šuma. Dan je završio posjetom lokalitetu Nuraghe u Santa Cristini. Tamo se nalazi arheološko nalazište nuragijske civilizacije koja je postojala na Sardiniji prije više od 3.000 godina tijekom brončanog doba. Trećeg dana skup je nastavljen u regionalnoj šumi Montes kojom upravlja Agencija za šumarstvo Sardinije, Teritorijalna služba Nuora. U tamošnjim panjačama hrasta crnike LIFE projektom GoProForMED želi se uravnotežiti očuvanje bioraznolikosti i proizvodnja kroz integrirano gospodarenje šumama te održati kontinuiranost pokrova u šumi. Završni terenski obilazak bio je u staroj šumi hrasta crnike koja je bila dosta izložena pašarenju koje više nije tako intenzivno.
Hrvatsku delegaciju činili su predsjednik Sekcije Pro Silva Croatia izv. prof. dr. sc. Stjepan Mikac, dopredsjednica HŠD-a mr. sp. Mandica Dasović, tajnik HŠD-a Oliver Vlainić, dipl. ing. šum. i član HŠD-a doktorand Marko Orešković, mag. ing. silv., koji su se 10. svibnja 2025. sretno vratili kućama.
(Oliver Vlainić, 11. svibnja 2025.)
Članovi Upravnog i Nadzornog odbora Hrvatskoga šumarskog društva, te zamjene onih članova koji nisu mogli putovati, posjetili su Republiku Tursku od 7. do 14. travnja 2025.
Delegacija od 40 sudionika primljena je 8. travnja u upravnoj zgradi Regionalne direkcije šuma Antalija, jednoj od 30 regionalnih direkcija s površinom šuma i šumskih zemljišta od 1,2 milijuna ha što je čini četvrtom direkcijom šuma po veličini u Turskoj. Dio delegacije sastavljen od predstavnika HŠD-a, Fakulteta šumarstva i drvne tehnologije, Hrvatskog šumarskog instituta, Hrvatske komore inženjera šumarstva i drvne tehnologije, Hrvatskih šuma d.o.o. i Državnog inspektorata bio je ugošćen kod regionalnog direktora Kemala Kayırana u njegovom uredu. Nakon dobivenih informacija o organizaciji i djelovanju šumarstva u Turskoj, s posebnim naglaskom na regionalnu direkciju u Antaliji, dopredsjednica HŠD-a Mandica Dasović zahvalila se na prijemu i razmijenila darove s direktorom Kemalom Kayıranom. Zatim je cijela delegacija odgledala promotivni video o regionalnoj direkciji u kojem je bilo vidljivo kako je protupožarna djelatnost najvažniji segment šumarstva u tom području. Direktor je u svom govoru izrazio zadovoljstvo ugošćavanjem hrvatske šumarske delegacije. Sljedeća postaja obilaska bio je Međunarodni šumarski obrazovni centar Antalija. Glavna aktivnost centra je protupožarna obuka. Delegaciju je pozdravila direktorica centra Dilek Uravaş i pozvala na razgledavanje centra. Kroz kraću prezentaciju centra i simulacijski prikaz obuke sudionici posjeta upoznali su način obuke. Prije odlaska tajnik HŠD-a Oliver Vlainić zahvalio se uz prigodni dar direktorici centra Dilek Uravaş. Nastavak stručnog programa bio je u Upravi šuma Taşağıl gdje je dobrodošlicu poželio upravitelj Ilker Ozturk. Uprava šuma Taşağıl jedna je od 15 uprava unutar Regionalne direkcije šuma Antalija. Ima 11 šumarija s kojima gospodari šumama i šumskim zemljištem na 148 tisuća ha. Susret je protekao u kraćem međusobnom upoznavanje u zgradi uprave, obilasku šumskih površina zahvaćenih požarima 2008. i 2021. godine, koji je danas obuhvaćen projektom obnove opožarenih područja i uspostave šuma otpornih na vatru te na kraju Nacionalnom parku kanjona Köprülü u planini Taurus kroz koji prolazi i Put svetog Pavla. Tajnik HŠD-a Oliver Vlainić darovima se zahvalio domaćinima na njihovom gostoprimstvu.
Stručni dio programa nastavljen je 9. travnja posjetom Šumarskom fakultetu Sveučilišta primijenjenih znanosti u Isparti (ISUBU). U vrlo svečanoj atmosferi sudionike posjeta pozdravili su koordinatorica za Erasmus doc. dr. sc. Esra Bayar, dekan Šumarskog fakulteta prof. dr. sc. Hasan Alkan i prorektor Sveučilišta prof. dr. sc. Ramazan Özçelik, također sa Šumarskog fakulteta Isparta. Nakon uvodnoga promotivnog filma o sveučilištu prezentaciju o gradu Isparti, Šumarskom fakultetu Isparta te Erasmus Mundus programu održao je prof. dr. sc. Stephen Woodward. U ime gostiju prezentaciju o Hrvatskom šumarskom društvu i Fakultetu šumarstva i drvne tehnologije Sveučilišta u Zagrebu iznio je izv. prof. dr. sc. Dinko Vusić. Nakon izlaganja potpisani su protokoli o međusobnoj suradnji Šumarskog fakulteta Isparta i Hrvatskoga šumarskog društva te Sveučilišta primijenjenih znanosti u Isparti i Fakulteta šumarstva i drvne tehnologije Sveučilišta u Zagrebu. Završni dio posjeta bilo je upoznavanje s laboratorijima i zbirkama fakulteta. Domaćinima su se darovima zahvalili prodekan Fakulteta šumarstva i drvne tehnologije u Zagrebu prof. dr. sc. Dinko Vusić i tajnik HŠD-a Oliver Vlainić.
U preostalim danima putovanja posjećene su brojne povijesne, kulturne i prirodne znamenitosti Turske: stari grad Hierapolis iznad vapnenačkih terasa Pamukkalea, rijeka Dalyan koja završava utokom na granici Egejskog i Sredozemnog mora s plažom Iztuzu, mjestu gniježđenja glavatih kornjača, antički grad Efes s ostacima jednog od sedam svjetskih čuda, hrama posvećenog grčkoj boginji Artemidi, a danas jedno od najvećih arheoloških nalazišta na svijetu, potopljeni grad Kekova, kuća Djevice Marije, crkva Svetog Nikole, kamene grobnice u Miri te grad Antalija s vodopadom Karpuzkaldıran.
Organizaciju i koordinaciju stručnog putovanja svojim velikim angažmanom pripremio je İsmail Belen, glavni inspektor Glavne uprave za šumarstvo Turske, savjetnik za međunarodne odnose Komore inženjera šumarstva Turske te trenutni predsjednik UN-ova foruma za šume. Organizacija je ostvarena u partnerstvu s Glavnom upravom za šumarstvo i Komorom inženjera šumarstva Turske. Osim njemu zahvale pripadaju i generalnom tajniku Udruženja inženjera i tehničara šumarstva Federacije Bosne i Hercegovine Azeru Jamakoviću koji je pomogao u kontaktu s turskim kolegama te prof. dr. sc. Stjepanu Mikcu s Fakulteta šumarstva i drvne tehnologije Sveučilišta u Zagrebu koji je ostvario kontakt sa Šumarskim fakultetom u Isparti.
Posjet HŠD-a objavljenim je na sljedećim linkovima:
https://www.ogm.gov.tr/antalyaobm/haberler/hab
(Oliver Vlainić, 15. travnja 2025.)
U Zagrebu je u prostorima Hrvatskoga šumarskoga društva tri dana (1.-3. travnja 2025.) u tijeku sastanak dionika i predstavnika tzv. "živih laboratorija" iz Češke, Austrije, Francuske, Finske, Švicarske, Španjolske i Hrvatske, partnera projekta TRANSFORMIT koji financira Europska komisija u sklopu programa Obzor Europa. Cilj sastanka je da predstavnici "živih laboratorija" ojačaju svoju međunarodnu mrežu, steknu praktične nove uvide i rasprave izazove i moguća rješenja vezana uz integrativno upravljanje šumama (IFM). Glavni organizator skupa je Hrvatski šumarski institut koji je uz dobru međunarodnu ali i domaću suradnju sa Hrvatskim šumama d.o.o., Upravom šuma Podružnicom Zagreb, Radnom jedinicom Urbano šumarstvo, Šumarijom Zagreb, Gradom Zagrebom, Parkom prirode Medvednica i Javnom ustanovom Priroda Grada Zagreba osmislio zanimljiv i raznolik trodnevni program. Prvoga dana program je uključio obilazak park-šuma Tuškanac i Krležin Gvozd, posjet Parku prirode Medvednica, praktičnu demonstraciju rada 3D laserskih skenera u park šumi Dotrščina i (kao bonus) posjet parku (i šumi) Maksimira, uz lokalne kolege predstavnike dionika iz navedenih ustanova i našeg poduzeća kao vodiče. Za drugi dan skupa predviđeno je održavanje tematskih prezentacija od strane predstavnika "živih laboratorija" pa i naših kolega iz Radne jedinice Urbano šumarstvo (Izabela Kuzle, Ante Pejić, Marija Fišter), kolega iz UŠP Zagreb (Nives Salopek) i Šumarije Zagreb (Dalibor Babić) te radionice o važnosti komunikacije sa zainteresiranim dionicima koju će voditi stručnjaci iz Europskog šumarskog instituta (EFI), koji je i koordinator cijelog projekta. Treći dan skupa planirana je radionica o indikatorima integrativnog upravljanja šumama koju će voditi predstavnica austrijskog Sveučilišta za prirodne resurse i prirodne znanosti (BOKU) iz Beča. Završna riječ predviđena je za predstavnike domaćina Hrvatskog šumarskog instituta i Europskog šumarskog instituta. Svim sudionicima želimo uspješan rad te ugodan boravak u našemu glavnom gradu Zagrebu. (Tanja Đuričić Kuric, 3. travnja 2025.)
Opća skupština Ujedinjenih naroda proglasila je 21. ožujka Međunarodnim danom šuma (International Day of Forests) 2012. godine. Taj dan slavi i podiže svijest o važnosti svih vrsta šuma. Na svaki Međunarodni dan šuma, zemlje se potiču da poduzmu lokalne, nacionalne i međunarodne napore za organiziranje aktivnosti koje uključuju šume i drveće, kao što su kampanje sadnje drveća.
Temu za svaki Međunarodni dan šuma odabire Suradničko partnerstvo za šume. Tema za 2025. godinu je „Šume i hrana“.
Godine 2025. tema dana su šume i hrana, kojom se slavi ključna uloga šuma u sigurnosti hrane, prehrani i životnim sredstvima. Osim što osiguravaju hranu, gorivo, prihod i zapošljavanje, šume podržavaju plodnost tla, štite vodne resurse i nude staništa za biološku raznolikost, uključujući vitalne oprašivače. Oni su ključni za opstanak zajednica koje ovise o šumama, posebice domorodačkih naroda, i doprinose ublažavanju klimatskih promjena skladištenjem ugljika.
Šume i hrana: uloga šuma u prehrambenim sustavima
Pridružite se FAO-u na online događaju za proslavu Međunarodnog dana šuma, prvom korporativnom događaju koji doprinosi 80. obljetnici FAO-a. Događaj će dati globalni pregled veza između šuma i hrane, praćen pričama s terena.
Petak, 21. ožujka, 14:00–16:00 online:
http://www.fao.org/webcast/home/en/item/6982/icode/
Pridružite se proslavi Međunarodnog dana šuma u petak, 21. ožujka 2025. Šume i drveće pomažu prehraniti svijet. Više od pet milijardi ljudi diljem svijeta koristi šumske i nedrvne šumske proizvode za hranu, lijekove i sredstva za život. Govornici će dati globalni pregled veza između šuma i hrane, praćen pričama s terena. Događaj će prikazati šumsku hranu uključujući voće, orašaste plodove i divlje meso iz Kanade, Kine, Etiopije, Finske, Gabona, Maroka, Perua, Tajlanda i Turske.
Promotivni video ovogodišnjega Međunarodnog dana šuma možete pogledati na:
https://www.youtube.com/watch?v=lDb7DYR8lrA&t=4s
(Oliver Vlainić, 16. ožujka 2025.)
Dana 23. veljače 1765. u Karlovcu je završena sjednica mješovitog povjerenstva kojom je osnovana prva poznata hrvatska uprava šuma za šume Karlovačkog generalata. Tom prigodom osnovane su i prve tri hrvatske šumarije: Oštarije, Krasno i Petrova gora. Kontinuitet djelovanja do danas zadržala je samo šumarija Krasno dok su područja gospodarenja drugih dviju šumarija tijekom vremena preuzele šumarije u drugim sjedištima. Sve tri šumarije i uprava šuma imaju svoje spomen-ploče.
Glede razmještenja šumara i lugara na temelju razpoložbe Waldmeistera Franzonija, da se od trojice uzetih šumara postavi jedan za šume cijele ličke pukovnije i to u središtu njihovu u Oštarijama na karlobažkoj cesti, drugi da se postavi nad otočkim šumama i nad drežničkom šumom ogul. pukovnije sa sjedištem u Krasnu nad sv. Jurjem blizu Kutereva i Crnog Kala, te napokon nad ostalima šumama Generalata u ogulinskoj i slunjskoj pukovniji i to u šumi Petrovagora. (Kosović, B., 1914: Šumarski list, 38 (6): 260-261, Zagreb)
Šumarski list broj 1-2/2025 260. obljetnici posvetio je noslovnicu, riječ uredništva i priču s naslovnice "Protokol mješovite komisije".
Sve o okolnostima datuma koji se smatra rođendanom hrvatskog šumarstva možete pročitati u pretisku rada Bogoslava Kosovića "Prvi šumarski stručni opis i nacrt šuma na Velebitu i Velikoj Kapeli od Dalmatinske medje do Mrkoplja i Ogulina, prvi šumski red za iste, prvo njihovo razdjeljenje u okružja, šumarije i čuvarije, prvi cjenik za drvenu gradju iz njih, prve misli o pošumljenju primorskog krša itd. ". Izvorni rad nastao je 1914. godine, a pretisak je izdan povodom obilježavanja 250 godina hrvatskog šumarstva 2015. godine. (Oliver Vlainić, 23. veljače 2025.)
Ove godine u natjecanju za Europsko stablo 2025. godine Hrvatsku predstavlja pobjednik nacionalnog natjecanja Hrvatsko stablo 2024. godine, a to je Hrast crnika s otoka Raba s pričom Stablo slobode na rapskoj Pjaceti. Glasanje traje od 3. do 24. veljače 2025. Link za glasanje nalazi se na adresi https://www.treeoftheyear.org/vote.
Priču o stablu možete pogledati ovdje https://www.treeoftheyear.org/vote/tree-of-freedom-in-rab-square.
I ove godine u organizaciji Hrvatskoga šumarskog društva, središnjice i Ogranka Delnice, hrvatska šumarska ekipa nastupa na 55. Europskom šumarskom natjecanju u nordijskom skijanju. Program EFNS-a traje od 10. do 15. veljače 2025. Nakon prva dva dana posvećena stručno-turističkim izletima preostala tri dana održavaju se natjecanja u slobodnom i klasičnom stilu te štafetama. Natjecanja se održavaju u Vysočina Areni, češkom biatlonskom centru u gradu Nové Město na Moravě u kojemu se organiziraju i svjetski kupovi. Prvog dana natjecanja u lošijim vremenskim uvjetima hrvatski natjecatelj Mladen Šporer osvjetlao je obraz osvojivši srebrnu medalju u slobodnom stilu za muškarce starosti od 51 do 60 godina. Mladen je već imao odličnih rezultata i osvojenih priznanja na prijašnjim natjecanjima te je još potvrdio svoju vrijednost. Čestitamo. Svi ostali natjecatelji završili su svoje utrke i ostvarili rezultate primjerene svojoj spremnosti. (Oliver Vlainić, 13. veljače 2025.)
Na današnji dan 26. prosinca 1846. održan je na biskupskom dobru u Prečecu sastanak 17 šumara koji se smatra osnivačkom skupštinom današnjega Hrvatskog šumarskog društva. Tom prilikom je osnovan Odsjek za šumarstvo pri Hrvatsko-slavonskom gospodarskom društvu koje je postojalo od 1841. godine i okupljalo je najznačajnije gospodarstvenike toga vremena. Hrvatsko-slavonsko gospodarsko društvo osnovano je s razlogom unapređivanja poljoprivrede, šumarstva i gospodarskog obrta. Šumari članovi Društva željeli su osnovati svoj odsjek što im je odobreno 1846. godine.
Godine 1846. predlaže Kos, da se u Gospodarskom Društvu osnuje „Šumarski Odsjek”. Kosov je predlog usvojen, a Gospodarsko Društvo razdiljeno u dva samostalna odsjeka i to u gospodarski i šumarski. Prvi šumarski sastanak održan je 26. prosinca 1846. u Prečecu (kraj Dugog Sela). Na tom je sastanku bilo prisutno 17 šumara koji su izabrali prvu upravu. Za nadstojnika šumarskog odsjeka izabran je Franjo Šporer, šumar brodske narodne regimente br. 7. U odbor je izabran uz ostale Ante Tomić, šumar narodne križevačke regimente, i Dragutin Kos. Pod vodstvom pomenute trojice ovo prvo naše šumarsko društvo pokazalo je lijep napredak. Skupštine održane su god. 1847. u Sisku, 1850. i 1851. u Zagrebu. Na skupštini god. 1851. dovršena je i redakcije pravila, a društvo dobilo je naslov „Društvo Šumarsko za Hrvatsku i SIavoniju”. Najuspjelija bila je peta skupština, održana u Pakracu 1852. godine. God. 1856. ovo prvo šumarsko društvo prestaje s radom. (Kauders, A., 1954: Jubilarna proslava Šumarskog društva Hrvatske, Šumarski list, 78 (2-3): 41, Zagreb)
Biskupsko dobro u Prečecu - Kurija zagrebačkog biskupa Josipa pl. Galjufa iz 1785. godine - rodna kuća Hrvatskoga šumarskog društva
(Izvor: Registar kulturnih dobara Republike Hrvatske)
Izvješće s osnivačke skupštine Odsjeka za šumarstvo objavljeno u dva dijela u Listu mesečnom Hrvatsko-slavonskoga gospodarskog društva u brojevima 1 i 2 iz 1847. godine
Uobičajena predblagdanska sjednica Upravnog odbora HŠD-a, treća u tekućoj godini, održana je 12. prosinca 2024. u prostoru Fakulteta šumarstva i drvne tehnologije. Zbog praktičnosti dolaska delegata Skupštine sjednica Upravnog odbora, kao i prethodnih godina, organizirana je isti dan kada i redovita godišnja sjednica Skupštine. Na sjednici Upravnog odbora usvojeni su potrebni financijski dokumenti za 2024. i 2025. godinu te program rada za 2025. godinu. Na sjednici je bila i nova glavna urednica Šumarskog lista od 2025. godine prof. dr. sc. Marilena Idžojtić, prva žena u povijest izdavanja časopisa od 1877. godine.
Ubrzo nakon sjednice Upravnog odbora počela je 128. redovita izvještajna sjednica Skupštine HŠD-a. Nakon otvorenja sjednice od strane predsjednika HŠD-a akademika Igora Anića sudionike Skupštine pozdravio je dekan Fakulteta prof. dr. sc. Josip Margaletić. Odmah nakon toga predsjednik HŠD-a Igor Anić zahvalio je dosadašnjem glavnom uredniku Šumarskog lista u posljednjih 10 godina Josipu Margaletiću na uspješnom radu na tom mjestu i u znak zahvale uručio mu umjetničku sliku i knjigu "Šumarskim stazama Vladoja Köröskényia" koja je posvećena prvom uredniku Šumarskog lista. Najveći radni dio sjednice Skupštine protekao je u prezentaciji predsjednikovog izvješća o radu od protekle Skupštine. Izvješće o Šumarskom listu iznio je tehnički urednik Branko Meštrić. Na Skupštini je donesena i odluka o osnivanju Sekcije za povijest šumarstva, verificirana mr. sp. Mandica Dasović za predsjednicu Sekcije za povijest šumarstva, verificirana prof. dr. sc. Marilena Idžojtić za glavnu urednicu Šumarskog lista te usvojene Izmjene i dopune Statuta HŠD-a zbog osnutka nove sekcije. Članovima Skupštine predstavila se nova urednica Šumarskog lista Marilena Idžojtić. Usvojen je program rada i financijski plan za 2025. godinu u kojoj će se obilježavati 260 godina hrvatskog šumarstva. Minutom šutnje odana je počast za 20 preminulih kolegica i kolega šumara u protekle dvije godine.
Nakon sjednice Skupštine održana je prezentacija knjige "Drveno blago Hrvatske" autora mr. sc. Ivana Rajkovića o kojoj su osim samog autora govorili predsjednica Hrvatske komore inženjera šumarstva i drvne tehnologije Silvija Zec i dr. sc. Jasenka Kranjčević iz Instituta za turizam. (Oliver Vlainić, 23. prosinca 2024.)
3. sjednica Upravnog odbora HŠD 2024. godine
128. sjednica Skupštine HŠD
U okolici turskog grada Antalyie od 25. do 27. studenoga 2024. održana je međunarodna konferencija pod nazivom "Rješenja temeljena na prirodi za borbu protiv klimatskih promjena". Organizator konferencije bila je Komora šumarskih inženjera Turske. Voditelj konferencije bio je savjetnik za međunarodne odnose Komore İsmail Belen koji je ove godine izabran za predsjednika Foruma Ujedinjenih naroda o šumama. Osim predstavnika više domaćih šumarskih institucija na konferenciji su sudjelovali predstavnici Austrije, Azerbajdžana, Bosne i Hercegovine, Gruzije, Hrvatske, Kazahstana, Kirgistana, Mađarske, Moldavije te Forest Europe-Ministarske konferencije o zaštiti šuma u Europi koja obuhvaća 45 europskih država potpisnica i EU te 14 zemalja promatrača i 48 organizacija. Hrvatsku delegaciju činili su tajnik HŠD-a Oliver Vlainić i predsjednik sekcije HŠD-a Pro Silva Croatia izv. prof. dr. sc. Stjepan Mikac koji je i prezentirao hrvatsko izvješće o utjecaju klimatskih promjena na šume u Hrvatskoj. (više o tome)
Hrvatsko šumarsko društvo Ogranak Bjelovar, Hrvatske šume d.o.o. Uprava šuma Podružnica Bjelovar i Hrvatski šumarski institut organizirali su znanstveno-stručni skup "Šume i društvo ususret novim izazovima – Tradicijom i znanjem za očuvanje, prilagodbu i bioraznolikost". Skup je održan 14. studenoga 2024. u Domu kulture u Bjelovaru. Povod održavanju skupa je 150 godina od osnutka Đurđevačke i Križevačke imovne općine 1874. godine, obje sa sjedištem u Bjelovaru, koje su odigrale važnu ulogu u razvoju šumarstva današnje Bjelovarsko-bilogorske županije. Pokrovitelj skupa bile su Hrvatske šume d.o.o. Zagreb, a suorganizatori Bjelovarsko-bilogorska županija, Grad Bjelovar, Hrvatsko šumarsko društvo, Akademija šumarskih znanosti, Sveučilište u Zagrebu Fakultet šumarstva i drvne tehnologije te Hrvatska komora inženjera šumarstva i drvne tehnologije. (više o tome)
U zgradi UŠP Koprivnica 30. listopada 2024. održana je radionica na temu izrade i održavanja web stranica četiri ogranka HŠD-a. Web urednik stranice www.sumari.hr Branko Meštrić prezentirao je način rada preko Googlove web lokacije koja se u domeni sumari.hr koristi od 2007. godine. Na radionici su sudjelovali predstavnik Ogranka Bjelovar Vedran Lukec, predstavnik Ogranka Koprivnica Marin Koščak, predstavnik Ogranka Varaždin Davor Topolnjak i predstavnik Ogranka Virovitica Emil Balint. U organizaciji radionice pomogla je predsjednica Ogranka Koprivnica Marina Juratović, a u radu je sudjelovao i tajnik HŠD-a Oliver Vlainić. Daljnje radionice će se organizirati prema potrebi i željama i ostalih ogranaka. Cilj radionica je omogućiti što veću vidljivost aktivnosti svih 19 ogranaka unutar HŠD-a. (Oliver Vlainić, 4. studenoga 2024.)
Znanstvena i šira javnost, a posebno šumarska, ove godine obilježava 100 godina od rođenja akademika Mirka pl. Vidakovića. Predstavnici Hrvatskoga šumarskog društva Ogranka Našice i rukovodstvo Uprave šuma Podružnice Našice 29. listopada 2024. paljenjem svijeća kod spomen-ploče u klonskoj sjemenskoj plantaži Kosovac odali su počast ovom znanstveniku svjetskog ugleda.
Mirko Vidaković rođen je 29. listopada 1924. godine u bunjevačkoj obitelji kao sin Ivana i Viktorije r. Horvat u bačkom mjestu Lemešu (danas Svetozar Miletić) u Vojvodini. Osnovnu školu završio je u Sonti 1934. godine, a gimnaziju u Somboru. Šumarstvo je studirao na Poljoprivredno-šumarskom fakultetu u Zagrebu, diplomirao je 1949. godine gdje se i zaposlio kao asistent na Zavodu za botaniku. (više o tome)
U suvremeno uređenom prostoru Centra Gervais u suncem okupanoj Opatiji 28. i 29. listopada 2024. održan je 6. Hrvatski znanstveno-stručni skup o urbanom šumarstvu s glavnom temom: "Utjecaj urbanog šumarstva na razvoj turističke destinacije". Kao i prethodnih godina, okupilo se preko stotinu znanstvenika i stručnjaka iz tvrtki, institucija i ustanova iz područja urbanoga šumarstva i povezanih djelatnosti iz cijele Hrvatske.
Otvorenju skupa prethodila je tradicionalna prigodna sadnja ukrasnog drveća u spomen na održavanje skupa kojoj se priključio i gradonačelnik Grada Opatije Fernando Kirigin. Na šetnici Slatina u Opatiji posađene su dvije sadnice hrasta crnike većih dimenzija, autohtone vrste u našim mediteranskim šumama koje vrlo dobro uspijevaju i u urbanim uvjetima pružajući brojne općekorisne dobrobiti stanovnicima i svim posjetiteljima turističkih odredišta diljem naše obale. (više o tome)
Mađarsko Nacionalno šumarsko udruženje bilo je domaćin ovogodišnjeg susreta Europske šumarske mreže. Odlično organizirani susret održan je u široj okolici Budimpešte od 13. do 17. listopada 2024. uz sudjelovanje 12 šumarskih društava i dva fakulteta. Osim domaćina svoju organizaciju i novosti u radu na susretu su prezentirali Austrijsko šumarsko društvo, Društvo litavskih šumara, Estonsko šumarsko udruženje, Hrvatsko šumarsko društvo, Islandsko šumarsko društvo, Kraljevsko škotsko šumarsko društvo, Njemačko šumarsko udruženje, Poljsko šumarsko društvo, Slovačka šumarska komora, Švedsko šumarsko društvo te Udruženje inženjera i tehničara šumarstva Federacije Bosne i Hercegovine. (više o tome)