Sin Alberta i Terezije r. Ralinovski. Hrvat, hrvatskoga državljanstva. Otac mu je bio lugar pa poslovođa u šumarstvu, a majka domaćica. Osnovnu je školu završio u Novoj Kapeli 1976., a srednju školu pohađao je u Vrbovcu i Karlovcu. Maturirao je na Srednjoj šumarskoj školi u Karlovcu 1980.

Upisao se na studij šumarstva na Šumarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu 1981. Diplomirao je na ŠG odjelu 27.12.1985. iz znanstvenoga područja organizacija rada. Napisao je obranio diplomski rad pod naslovom "Organizacija rada na unošenju podataka u mikroračunalo".

Prvo zaposlenje dobiva u Goransko - primorskom ŠG Delnice 17.3.1986.-u Sektoru za razvoj. Nakon kraćeg pripravničkog staža stručni je suradnik za informatiku. Osnivanjem JP "Hrvatske šume" - UŠ Delnice, imenovan je šefom Informatičkog odjela, a 1.11.1991. godine premješten je u Direkciju "Hrvatskih šuma" u Zagreb, dobivši mjesto rukovoditelja Informatičke službe. Na toj se dužnosti nalazio do početka 2004. godine. Dipl. ing. Branko Meštrić zaslužan je za ustroj i rad ove nove i vrlo znakovite službe.

Od 1. prosinca 2004. prelazi u tvrtku HŠ Consult d.o.o. gdje se bavi s jedne strane informatičkim konzaltingom, uglavnom na stranim tržištima, a s druge strane se uključuje u FSC nadzor, gdje u funkciji zamjenika glavnom koordinatora provodi godišnje FSC nadzore članova HŠ grupe. Treći dio radnih zadataka je informatička podrška HŠD i daljnji rad na razvoju dokumentacijskih sustava u ovoj udruzi.

Dugogodišnji je član redakcije časopisa za popularizaciju šumarstva "Hrvatske šume" a od 2000. i predsjednik uređivačkog odbora. Jedan je od plodnijih autora amatera u ovom časopisu sa tridesetak članaka sa područja informatike, ekologije, planinarstva i u posljednje vrijeme povijesti šumarstva. Bibliografija je dostupna OVDJE

Od 1999. osnivač je i prvi predsjednik Planinarskog društva "Šumar", prvog institucionalnog oblika organiziranja šumara - planinara, iako su brojni šumari značajni sudionici u planinarstvu od njegova pokretanja. U sklopu planinarskih aktivnosti postigao je znatne uspjehe obišavši gotovo sve značajnije vrhove u Hrvatskoj, ali i na području popularizacije i pojašnjavanja uloge šumara i šumarstva planinarskoj populaciji. U tom smislu značajan je suradnik časopisa Hrvatskog planinarskog saveza "Hrvatski planinar" sa većim brojem članaka, (BIBLIOGRAFIJA), kao i primjećeni zastupnik šumarskih interesa i brojnim javnim raspravama i planinarskim forumima.

Član je HŠD. Za potrebe društva razvio je sustav Imenik hrvatskih šumara: bazu podataka sustav za njeno upravljanje, koji ima intenciju obuhvatiti životopise svih šumara koji su ikad djelovali u Hrvatskoj. Sustav se bazira na Hrvatskom šumarskom životopisnom leksikonu prof. dr. Josipa Biškupa, koji je digitaliziran a potom i nadopunjen podacima iz drugih izvora, a ako ovo čitate znači da ga upravo koristite. (www.sumari.hr/sumari)

Također u okvirima HŠD napravljena je bibliografija a potom i cjelovita digitalizacija Šumarskog lista koja se također može naći na internetskim stranicama HŠD. (www.sumari.hr/sumlist).

Treći veliki projekt je djelomična digitalizacija i web prezentacija bibliotečnog fonda HŠD. Sustav obuhvaća preko 4000 bibliotečnih jedinica: knjiga, časopisa i ostalih tiskovina koje su tijekom vremena sakupljene u prostorima HŠD, a sada su na izvjestan način globalno dostupne na adresi www.sumari.hr/biblio

Dobrovoljni je darivatelj krvi sa preko 110 davanja, za što je 2014. odlikovan državnim odlikovanjem Reda Danice hrvatske s likom Katarine Zrinske za osobite zasluge za zdravstvo, socijalnu skrb i promicanje moralnih društvenih vrednota.

3898