kontakti



  Zagreb
  Kneza Branimira 33

  mail@goranin.hr

Program rada


Home‎ > ‎Vijesti 2010‎ > ‎

Gorski kotar u Europi (Sudjelovanje Gorana na «Hrvatskim danima» u Šopronu, Madžarska)

posted Jul 13, 2010 1:46 PM by Silko Štefančić   [ updated Jul 14, 2010 1:33 AM ]

Iza nas je 2. međunarodna turistička i kulturno-umjetnička prezentacija Gorskog kotara u Šopronu (Mađarska). Građane i brojne goste ovog prekrasnog, multietničkog gradića s oko pedesetak tisuća stanovnika, smještenog skoro na samoj tromeđi Austrije, Madžarske i Slovačke, u dva smo dana nastojali upoznati s karakterom Gorana, kulturom, glazbenom i folklornom baštinom, ljepotama krajobraza te našim turističkim mogućnostima.

Isključivo «svoj dan» za to predstavljanje imali smo u subotu, 26. lipnja 2010. godine, a u nedjelju, 27. lipnja 2010. godine, zajedno s još nekoliko kulturno-umjetničkih skupina iz Hrvatske i grada domaćina, sudjelovali smo na Hrvatskim danima. Riječ je o međunarodnoj kulturno-umjetničkoj manifestaciji koju svake godine priređuje hrvatska nacionalna manjina u Madžarskoj. Na određenim gradskim trgovima Šoprona pojedinci i folklorne skupine uglavnom iz Hrvatske i Madžarske izvođenjem narodne glazbe, pjevanjem i plesom prezentiraju kulturno i etno blago sredina iz kojih dolaze.

O međunarodnoj prezentaciji Gorskog kotara u sklopu koje je i naše sudjelovanje na ovoj manifestaciji, tijekom priprema za naš odlazak u Madžarsku smo na ovom mjestu pisali u čak tri navrata. Ipak, podsjećamo da je na put je krenulo 68 sudionika manifestacije: članovi Upravnog odbora Goranina Zagreb, predstavnici gradova i općina Gorskog kotara, najbolji goranski heligonkaši, članovi KUD-a Delnice, predstavnici turističkih zajednica gradova i općina Gorskog kotara, predstavnici udruga s kojima Goranin ima kontinuiranu kvalitetnu suradnju, predstavnici Društva Gorana iz Rijeke i novinari koji redovito prate naš rad.

Cilj našeg dvodnevnog boravka u Madžarskoj bio je dvojak. Željeli smo ujedinjeni s predstavnicima svih turističkih zajednica goranskih gradova i općina i s trenutno najboljim folklorno-umjetničkim, glazbeno-scenskim «snagama», osmišljeno nastupiti te na najbolji mogući način svekoliko prezentirati naš Gorski kotar i dakako, Primorsko-goransku županiju te Republiku Hrvatsku, izvan granica Domovine.

Nastupom pred predstavnicima hrvatske nacionalne manjine u tom dijelu Mađarske i našim zajedničkim druženjem, Društvo «Goranin» ostvaruje i svoj drugi cilj, a to je uspostavljanje prvih oblika međunarodne suradnje.
Sudjelovanje na Hrvatskim danima je i svojevrsna nagrada našim najboljim heligonkašima koji su na naša dva do sada održana festivala sudjelovali bez ikakve naknade. To je i daljnja, vrlo učinkovita promocija ovog (i goranskog) narodnog instrumenta na međunarodnom planu.
Osim glazbeno-scenskih nastupa i postavljanja promotivne izložbe (prospekti, brošure, CD-i, suveniri i drugo izloženo na štandovima u blizini mjesta izvođenja kulturno-umjetničkog programa) na Deakovom trgu, vrijeme smo iskoristili za obilazak Šoprona i njegove okolice  i organizirano razgledavanje Beča,  udaljenog svega 60 km od Šoprona.
 
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  
Koncepcija turističkog predstavljanja je temeljena na iskustvima stečenim na četiri dosad održane manifestacije Gorski kotar u metropoli u Zagrebu kao i na iskustvima s prvog međunarodnog predstavljanja Gorskog kotara u Bruxellesu.
Svaki je goranski grad-općina imao zadaću prezentirati opće vrijednosti Gorskog kotara: prirodne ljepote, nedirnutu prirodu, ruralni turizam, mogućnosti rekreacije i bavljenja određenim sportovima (skijanje, lov i ribolov, paraglajding, rafting i slično) običaje i tradiciju, ali i sve ono ostalo što je specifično za tu konkretnu lokalna sredinu: autohtoni proizvodi, osobito od šumskog voća-raslinja: aperitivi i dižestivi, vino od malina, proizvodi od borovnica, gljiva i slično.
Nastojali smo da dekorativni materijal bude u svim nijansama zelene boje, da među eksponatima prevladavaju predmeti od drva i autohtoni ekološki proizvodi za koje su njihovi proizvođači nagrađivani na dosadašnjim manifestacijama Gorski kotar u metropoli i drugim sličnim manifestacijama.

Jedinice lokalne uprave i samouprave Gorskog kotara kao i Primorsko-goranska županija podržali su naš projekt. Svojim su predstavnicima i djelatnicima turističkih zajednica omogućili sudjelovanje na ovoj manifestaciji, a dobro su ih «opremili» ih odgovarajućim autohtonim proizvodima, suvenirima i slično, te na taj način osigurali prezentaciju svoje lokalne goranske zajednice. 

Putovali smo  autobusom na kat. Unatoč polasku iz Delnica čak u 03.00 sata, u Šopron smo u odnosu na plan neznatno kasnili.
Domaćin nam je osigurao smještaj i noćenje 26. 06. 2009. godine te prehranu u  Koljnofu, nekoliko kilometara udaljenom od Šoprona, inače mjestu s najvećom koncentracijom Hrvata u ovom dijelu Madžarske i to u tri pansiona: Levanda, Villy Wyz i Tercia.  Noćili smo u  2, 3 i 4-krevetnim sobama.
Itekako dotaknuti pipcima recesije, ali istodobno odlučni obaviti svoju misiju, sami su sudionici participirali skoro s trećinom ukupnih troškova u manifestacije. 

Program prezentacije se uz neznatnu izmjenu redoslijeda njegova izvođenja odvijao kako je bilo i planirano. Kada je riječ o izvođačima zabavno-scenskog programa, teško je bilo koga ne istaknuti, jer svi su dali zaista svoj maksimum. Heligonkaši su građane Šoprona doslovno digli na noge, grupa Dim je ne malom broju prisutnih na misi u crkvi svetog Mihovila, svojim pjevanjem izmamila suze na oči, «glumci» KUD-a Delnice su izvođenjem Delničkog pira također izazvali suze, ali na sreću, one koje idu s obiljem dobrog raspoloženja i smijeha, a tamburaši su svojim muziciranjem dokazali da mogu stati uz bok naših puno poznatijih i razvikanijih sastava. Osim toga, oni su bili glavni animatori i nositelji pjesme te dobrog raspoloženja tijekom čitavog puta od Delnica do Šoprona i natrag.

Konačni dojmovi? Dojmove o tome su na svojim WEB stranicama izrekli i neki od sudionika manifestacije. Predsjednica Društva Gorana Rijeka gospođa Mirjana Rački je napisala: Pohvale i hvala Društvu "Goranin" Zagreb koji su sa puno truda omogućili predstavljanje našeg zavičaja i kulturne baštine. Predsjednik Udruge Kupa iz Broda na Kupi, gospodin Davorin Klobučar je nakon povratka u Domovinu epski ustvrdio: …Najviše treba pozdraviti i zahvaliti se rukovodstvu Društva Goranin iz Zagreba koje uistinu organizira ove prezentacije, kako u inozemstvu tako i u domovini, na zaista visokom nivou. BRAVO !!! Poruka predsjedniku Društva Goranin iz Zagreba gosp. Žarku Delaču i njegovoj uigranoj ekipi je da i dalje nastave ovaj odlično započeti plodonosan i bogat put promoviranja našeg Gorskog kotara, a mi ćemo Vas apsolutno, uvijek i u potpunosti podržavati i biti uz Vas.

Pri tome treba istaknuti ulogu i izraziti zahvalnost našem, uistinu pravom domaćinu, voditelju hrvatske nacionalne manjine u Šopronu dr. Franji Pajriću. Zahvaljujući njemu obišli smo najvažnije povijesne, kulturne i turističke točke Šoprona i okolice. Pri tome smo dobili vrlo jednostavan i cjelovit povijesni prikaz događaja i odnosa na relaciji Madžari – Hrvati tijekom višestoljetne zajedničke nam povijesti. Sve pohvale pripadaju i našem članu, turističkom vodiču Dragi Budiseliću koji je uložio puno truda i dugogodišnjeg iskustva te posao turističkog vodiča vrhunski odradio.

Realizaciju projekta Gorski kotar u Europi analizirao je i Upravni odbor Društva na svojoj 66. sjednici održanoj 10. srpnja 2010. godine. S većinom se opisa tijeka i načina događanja suglasio, ali je imao i stanovitih primjedbi koje je voditelj ovog projekta shvatio, a voditelji budućih ovakvih i sličnih projekata, zasigurno će ih, u cilju njihova uklanjanja i prihvatiti. 

Potrebno je naglasiti da je Gorski kotar u Europi  manifestacija planirana još koncem prošle godine. Jedna je od četiri najvažnijih, sada već ustaljenih (Gorski kotar u metropoli, Međunarodni festival heligonki, Goranska večer i Gorski kotar u Europi), od ukupno tridesetak Godišnjim programom rada predviđenih akcija Društva.

Provođenjem i ostvarenjem ciljeva ove akcije Goranin ostvaruje svoju temeljnu ulogu definiranu još u osnivačkom aktu Društva (Pravilima) iz 1932. godine, a koja se proteže sve do današnjih dana, a to je promicanje probitaka Gorana i Gorskog kotara.

Priredio: mr. sc. Antun Poje