HRVATSKO ŠUMARSKO DRUŠTVO

IMENIK HRVATSKIH ŠUMARA

https://www.sumari.hr/sumari



ID10775
ime G., Zlatko
zvanje
zanimanje     
dr. agronomije, pedolog i geoekolog
     

                                                                IZBOR      (knjiga3/10775)   IZMJENE         ISPIS



lokacija

apsolvirao1952.
diplomirao1954.
doktorirao1961.Poljoprivredni fakultet Justus Liebig Sveučilišta u Giessenu



 Najstariji sin hrvatskoga pedologa i fizioekologa dr. ing. Mihovila Gračanina i majke Čehinje, Kamile rođene Hladik. Hrvatske i njemačke narodnosti i državljanstva, rimokatolik.
 Zbog poznatih poslijeratnih prilika u Hrvatskoj (1945.) brat Vladivoj otišao je u SAD, a najmlađi, Tomislav, živi u Australiji.
 Zlatko je osnovnu školu i gimnaziju završio u Zagrebu: osnovnu školu 1937., a Državnu I. mušku realnu gimnaziju 1945.g.
 Na Poljoprivredno - šumarskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu diplomirao je Poljoprivredni odsjek 1950.g. i izvanredno je studirao i apsolvirao šumarstvo (1951.-1954.).
 Kao student sudjeluje uz botaničara prof. dr. Ivu Horvata na vegetacijskim istraživanjima i kartiranjima (1946. i 1947.) u makedonskim planinama i u Gorskom kotaru (1947.-1949.), napose u masivu Risnjaka i Snježnika, te u riječkom primorju.
 Od 1949. radi kao pedolog u Institutu za pošumljavanje i melioraciju krša, Split, preimenovanom 1950. u Institut za eksperimentalno šumarstvo JAZU, sa sjedištem u Zagrebu, a po njegovom pripojenju od 1957. u Institutu za šumarska i lovna istraživanja NRH u Zagrebu. U tom Institutu osniva pedološki laboratorij, proučava tla Arboretuma Trsteno, institutskih šumskih rasadnika i pokusnih ploha; istražuje genezu, sistematiku i eroziju tala u različitim područjima hrvatskoga krša, na prapornom otoku Susku, na eocenskom flišu Istre i u području verfenskih škriljavaca kod Zrmanje; studira odnose biljnih zajednica i tla, te pedološki kartira neke predjele.
 U prvoj polovini 1958. stipendist je osnivača mikropedologije, prof. dr. W.L. Kubiene, u Odjelu za pedologiju Saveznog instituta za šumarstvo i drvnu privredu u Reinbeku kod Hamburga, gdje proučava mogućnosti primjene mikromorfoloških metoda pri istraživanju tala u Hrvatskoj.
 Nakon neželjenog prekida službe u zagrebačkom institutu za šumarska i lovna istraživanja, od srpnja 1958.g. do travnja 1961.g. znanstveni je suradnik sekcije za pedologiju i zaštitu tla Instituta za kontinentska poljoprivredna i ekonomska istraživanja Sveučilišta u Giessenu, gdje se bavi problemima erozije tla u Hrvatskoj na osnovi opsežne literature i rezultata već otprije provedenih svojih istraživanja u domovini.
 Na Poljoprivrednom fakultetu Justus Liebig Sveučilišta u Giessenu doktorirao je 1961. raspravom "Verbreitung und Wirkung der Bodenerosion in Kroatien", (Rasprostranjenost i djelovanje erozije tla u Hrvatskoj), objavljenoj na njemačkom, sa sažecima na engleskom, francuskom i hrvatskom jeziku.
 Osim disertacije objavljuje u inozemstvu još niz drugih priloga k poznavanju hrvatskih tala: o razvitku i mikromorfologiji tala pod prirodnim sastojinama crnog bora (1960.), o tvorbi cretnih tala na vapnencima u dubokim ponikvama visokog krša na Risnjaku, o sekundarnom razvitku tala u erodiranim predjelima Hrvatskoga krša, i o tlima Hrvatskoga krša (1962.), o reakciji i zasićenosti bazama tala bukovih šuma u Hrvatskoj (1963.) i
 0 tlima prirodnih smrekovih sastojina (1968.).
 Od svibnja 1961. do travnja 1964. znanstveni je suradnik prof. dr. ing. H. Kurona, tadašnjeg direktora Instituta za pedologiju i zaštitu tla Sveučilišta u Giessenu, istražujući tla u prijelaznom području između mediteranske i umjerene klime u sjevernoj Grčkoj i srednjoj Italiji.
 Od svibnja 1964. do kraja 1966. znanstveni je suradnik prof. dr. R. Ganssena, tadašnjeg direktora Instituta za pedologiju Šumarskoga fakulteta Sveučilišta Freiburg im Breisgau, te istražuje razvitak tala na vapnencima i dolomitima u srednjem odsjeku Alpa (Allgauer i Lechtaler Alpen, Engadiner Dolo-miten). Na Šumarskom fakultetu Sveučilišta Freiburg i. Br. habilitirao se 1971. za predmet pedologija i znanost o staništu (Bodenkunde und Standortslehre).
 Od siječnja 1967. do 13.2.1974. znanstveni je asistent u Institutu za pedologiju Sveučilišta Freiburg i. Br. Tamo nastavlja studij geneze, sistematike i raširenosti tala na vapnencima i dolomitima u srednjem odsjeku Alpa te njihov odnos prema biljnim zajednicama; istražuje razvitak mikroreljefa, tzv "Buckehviesen", proučava tla i problematiku erozije u Kaiserstuhl-u i zaštite tla u području mediteranske makije; vodi pedološke vježbe, ekskurzije i praktikum. Na poziv fakulteta ("Lehrauftrag") održava predavanja iz tematika: "Uvod u istraživanje šumskih stojbina" (od 1969.), "Melioracija i gnojidba šumskih tala" (od 1969.), "Pedologija i obrađivanje tla" (1970.-1972.) i "Uvod u pedologiju" (osobito za studente geografije, geografije i mineralogije) u zimskom semestru 1971.-72.g.
 Od 14.2.1974. pa do umirovljenja godine 1989. dr. Zlatko Gračanin sveučilišni je profesor za predmet opća geoekologija u Geografskom institutu Fakulteta za Geo-znanosti (Geowissenschaften) Ruhrskoga Sveučilišta u Bochumu. Tamo predaje pedologiju, geologiju tala, geoekologiju i uvod u temeljne pojmove fizičke geografije; održava mnoge seminare iz fizičke geografije, pedologije i geoekologije; provodi pedološki praktikum na terenu, naizmjence u južnom Badenu (Kaiserstuhl, Sch-warzwald, Oberrhein) i u Alpama; organizira i vodi mnoge jednodnevne i višednevne pedološke i geoekološke ekskurzije u razne dijelove Njemačke, Nizozemske i Austrije, ali i velike geografske ekskurzije (11-18 dana) u jugozapadnu Njemačku, austrijske Alpe, Švicarsku i u razne dijelove Italije (Marke, Abruzzi, Euganejski brežuljci, istočni dio Padske ravnice, vulkansko područje Ischia - Pozzuoli - Vesuv i dr.). Potiče i nadzire mnoge pismene radove za prvi državni ispit nastavnika srednjih škola i diplomske rasprave za geografe s temama iz zaštite tla, prirode i čovjekova okoliša. Istražuje probleme Čovjekovoga životnog okoliša, raslinstvo planinskoga skupa Gran Sasso d´ Italia u Abruzzima i geoekološke problematiku u Italiji.
 član je u ovim stručnim udrugama i društvima: International
 Societv of Soil Science (Međunarodno pedološko društvo); Deutsche Bodenkundliche Gesellschaft (Njemačko pedološko društvo); Oster-reichische Bodenkundliche Gesellschaft (Austrijsko pedološko društvo); International Association for Vegetation Science (Međunarodna zajednica za znanost o vegetaciji); Floristisch-soziologische Arbeitsgemeinschaft (Florističko-biljno-socioloska radna zajednica; Societa Botanika Italiana (Talijansko botaničko društvo); Societa Italiana di Fitosociologia (Talijansko društvo za biljnu sociologiju); Gesellschaft ftir Okologie (E-kolosko društvo - obuhvaća njemačko jezično područje); Verein zum Schutz der Bergwelt (Društvo za zaštitu planina); Verein ftir Forstliche Standortskunde und Forstpflanzenztichtung (Društvo za znanost o Šumskim staništima i uzgoj i selekciju Šumskih biljaka); Deutsche Quartarvereinigung (Njemačka udruga za proučavanje najmlađe geološke formacije, kvarta-ra); Deutscher Hochschulverband (Njemačko društvo sveučilišnih profesora i docenata); Verband der Geographen an Deutschen Hocschulen (Udruga geografa na njemačkim sveučilištima).
 Sudjelovao je na mnogim međunarodnim i nacionalnim skupovima sa referatom ili bez referata. Održao je niz znanstvenih predavanja na pedološkim, geografskim, botaničkim, geološkim i Šumarskim institutima sveučilišnih gradova (Firenza, Giessen, Hann. Mtinden, Kflln, Freiburg, Bochum i Salz-burg).
 Osim zapaženih rezultata Gračaninovih istraživanja, koja u svojim radovima iz Makedonije, Gorskoga kotara i Hrvatskoga primorja navodi botaničar Ivo Horvat, Z. Gračanin je objavio jednu monografiju (svoj doktorat), a s R. Ganssenom sudjeluje u drugom izdanju znanstvenog djela "Bodengeographie mit besonderer Bertick-sichtigung der Boden Mitteleu-ropas" (Stuttgart 1972). Uz H.H. Blotevogel-a i druge sudjeluje s prilozima: geografija tala / pedologija te fitogeografija i geografija šuma / šumarske znanosti - u izradbi iscrpne, komentirane edicije "Bi-bliographie zum Geographiestudi-um" (Teil l i 2, Paderborn 1976) i "Kommentierte Bibliographie zur Geographie" (Teil l, Paderborn 1987).

1Z. Gračanin, 1951: Sedamdeset i pet godina prvog udžbenika pedologije na hrvatskom jeziku (1877—1951). Š.L. 7, s.270 PDF
2Z. Gračanin, 1951: Craltonen V. T.: Die Blattanalyse als Bonitierungsgrundllage des Waldbodens. Š.L. 8-10, s.350 PDF
3Ing. Z. Gračanin, 1952: Lutz i Chandler: Forest Soils. Š.L. 1-3, s.82 PDF
4Ing. Z. Gračanin, 1952: Duchaufour: Nots sur les types d´humus forestier et leur rapport carbone azote. Š.L. 1-3, s.83 PDF
5Pedološka studija Arboretuma Trsteno, (Etude pedologique de l arboretum Trsteno). Prirodoslovna istraživanja, knj. 25, Zagreb 1952., s. 227-267.
6PEDOLOŠKA STUDIJA ARBORETUMA TRSTENO; JUGOSLAVENSKA AKADEMIJA ZNANOSTI I UMJETNOSTI, ZAGREB 1952. BIB
7Ing. Gračanin, 1952: Spirhanzl: Erose püdy a ochrana proti ni. Š.L. 9, s.340 PDF
8Ing. Z. Gračanin, 1953: Kalela - Erkki: O horizontalnom korijenju u sastojinama bora i smrče. Š.L. 2, s.97 PDF
9Ing. Z. Gračanin, 1953: Hartmann: Waldbodenmelioration als Mittel zur Produktionssteigerung. Š.L. 7-8, s.359 PDF
10Ing. Z. Gračanin, 1953: Duchaufour: Regeneration de L´epicea et Pedologie. Š.L. 7-8, s.360 PDF
11Ing. Z. Gračanin, 1953: Leibundgut: Beitrag zur Anwendung synthetischer Wuchsstoffe im Waldbau. Š.L. 7-8, s.360 PDF
12Ing. Z. Gračanin, 1953: Alten F. i Doehring W: Die Düngung in der Forstwirtschaft. Š.L. 11, s.492 PDF
13Ing. Z. Gračanin, 1953: Plair T. B.: A Forest Land Capability Classification. Š.L. 12, s.545 PDF
14Ing. Z. Gračanin, 1953: Ritter-Studnička : Das Calluneto-Ericetum in Bosnien. Š.L. 12, s.545 PDF
15Gračanin ing. Zlatko, 1954: Utjecaj nekih aktivnih sintetskih tvari na rast mladih biljaka običnog bora (Schweiz. Z. f. F. 1953). Š.L. 9-10, s.535 PDF
16Gračanin ing. Zlatko, 1954: Matjuk: Utjecaj pedoloških prilika na razvoj korjenovih sistema drveća i grmlja. Š.L. 11-12, s.620 PDF
17Z. Gračanin napisao je i mnoge članke, recenzije i referate u Enciklopediji Leksikografskoga zavoda (sv. 112, Zagreb 1955. i 1956.) i oko 160 recenzija i referata iz njemačke, austrijske, švicarske, engleske, američke, talijanske, francuske, hrvatske, Češke, slovačke i ruske stručne literature. Oni su objavljeni u ovim Časopisima: Šum. list, (Zagreb 1951.-1956.); Arhiv za poljoprivredne nauke, (Beograd 1953.-1956.); Allgemeine Forst- und Jagdzeitung, (Frank-furt/Main 1970.-1971.) i u Forstliche Um-schau, (Hamburg i Berlin 1966.-1975.)
18Pedološka istraživanja Kozjaka, (Les recherches pedologiques), s. 60-120 i 140-143 u: (Horvat, A. et al.: Istraživanja o regresiji i progresiji šumske vegetacije i tala na kršu (Kozjak), (Hecherches sur la re-gression et la progression de la vegetation forestiere et des sols sur le Karst /Kozjak/). Anali Instituta za ekperimentalno šumarstvo, l, Zagreb 1955., s. 11-145.
19Tla šumskih rasadnika Instituta za eksperimentalno šumarstvo, (Les sols des pepinieres f orestieres de l Institut pour la SJ´lviculture experimentale). Anali Instituta za ekperimentalno šumarstvo, l, Zagreb 1955., s. 293-317.
20Die Beziehungen zwischen Boterden und Waldgesellschaften des kroatischen Karstgebietes. Haports presentes au VI Congres International de la Science du Sol, sv. E, Pariš 1956., s. 547-551.
21Pedološke prilike demonstraciono-po-kusne površine Abrami. Rad za Upravu za vodoprivredu Hrvatske, Zagreb 1957.
22Pedološke prilike demonstracionog o-bjekta kod PeruCe. Ibid., Zagreb 1957.
23Pedološka istraživanja demonstracionog objekta kod Zrmanje. Ibid., Zagreb 1957.
24PEDOLOŠKE PRILIKE; JUGOSLAVENSKA AKADEMIJA ZNANOSTI I UMJETNOST I, ZAGREB 1957. BIB
25Pedološke prilike, (Pedologische Ver-haltnisse der Insel Sušak). Djela JAZU -Opera Academiae scientiarum et artium Slavorum meridionalium, sv. 49, Otok Sušak, Zagreb 1957., s. 73-113+20 slika na tabl.
26Bapports entre les sols rouges et les associations forestieres du Karst croate. Bulletin Scientifique, Conseil Acad. H.P.F. Tougoslavie, sv. 3, Zagreb 1957., s. 81.
27Ein Beitrag zur Kenntnis der Waldbfiden in der Umgebung von Trsteno. Bulletin Scientifique, Conseil Acad. H.P.F. Tougoslavie, sv. 4, br. l, Zagreb 1958. ("He-vue du sommaire - izvadak iz rada, koji je 30.V.1957. bio prihvaćen za tisak u Analima za eksperimentalno šumarstvo, ali nakon ostanka autora u BHD ostao je neobjavljen.)
28Ein Beitrag zur Kenntnis der bo-denkundlichen Verhaltnisse der Walder der krimschen Schwarzkiefer und der Oe-meinfohre in Sild-Mazedonien. Ibid., sv. 4, br. l, Zagreb 1958., s. 17. ("Hevue du sommaire - izvod iz rada prihvaćenog 4. IV.1955. za Glasnik za šum. pokuse, Zagreb, ostao neobjavljen).
29Gračanin Z., 1958: Celinski F.: Czynniki glebowe a roslinnošć kserotemiczna Wielkopolskiego Parku Narodowego pod Poznaniem. Prace monograficzne nad przyroda Wielkopolskiego Parku Narodowego pod Poznaniem. Tom II. zeszyt 8. Poznan 1953.. Š.L. 1-2, s.78 PDF
30Ein Beitrag zur Kenntnis des Ein-flusses der Erosion auf die Eigeschaften der mineralischen Karbonatboden des eo-zanen Flvschgebietes Zentral-Istriens. I-bid., sv. 4, br. 3, Zagreb 1959., s. 76. ("Hevue du sommaire - izvod iz rada prihvaćenog 22.111.1958 za Had JAZU, Zagreb, ostao neobjavljen.)
31Zur Bodenentwicklung und -mikro-morphologie unter natsrlichen Pinus nigra - Waldern in Kroatien, (To the soil forma-tion and mikromorphologv under natural Pinus nigra - forest in Croatia). Allge-meine Forst- und Jagdzeitung, 131, Frank-f urt/Main 1960., pp. 37-39.
32K pitanju odnosa poljoprivrednih i šumskih tala na degradiranom kršu, (Zum Problem der Beziehungen zwischen land-und forstwirtschaftlichen Boden des de-gradierten Karstes). Krš Jugoslavije - Car-sus lugoslaviae, sv. 2, Zagreb 1960., s. 99-103+ 8 slika na tabl.
33Verbreitung und Wirkung du Boden-erosion in Kroatien. Dissertation (skraćeno izdanje). Giessen 1961., pp. 54.
34Verbreitung und Wirkung der Boden-erosion in Kroatien, (Distribution and ef-f ect of soil erosion in Croatia, Hepartition et action de l erosion du sol en Croatie, Hasirenje i djelovanje erozije tla u Hrvatskoj). Osteuropastudien der Hochschu-len des Landes Hessen, Heihe l, Giessener Abhandlungen zur Agrar- und Wirtschaft-sforschung des europaischen Ostens, 21, Verlag Wilhelm Schmitz, Giessen 1962., pp. 335, + 120 foto + 16 kar.
35Zur Oenese, Morphologie und Mikro-morphologie der Hangtorbildung in Kroatien, (On the formation, morpholog}´ and mikromorphologj´ of the hill-side peat soils on the limestones in Croatia). Alte-muller, H.-J. i H. Frese (Hrsg.), Arbeiten aus dem Gebiet der Mikromorphologie des Bodens, pp. 154-162 und VIII, Verlag Chemie, Weinheim/Bergstr. 1962.
36I suoli della regione carsica croata, (Les sols de la region karstique de la Cro-atie). Annali Accademia Italiana di Scien-za Forestali, 11, Firenze 1962, pp. 371-396.
37The secondarv soil development in the eroded areas of the Croatian Karst, (Sekundare Bodenbildung in erodierten Gebieten des karstes in Kroatia, L1 evolu-tion secondaire du sol dans les regions erodees du Karst Croate). Union Geode-sique Geophisik Internationale, Associa-tion Internationale d1 Hj´drologie Scien-tifique, Commission de l erosion continen-tale, Colloque de Bari 1.X.-8.X.1962., Gent-brugge 1962., pp. s. 226-232.
38Zur Ctenese, Morphologie und Mikro-morphologie der Hangtorbildung auf Kalksteinen in Kroatien, (On the Forma-tion, Morpholog}´ and Micromorpholog}´ of the Hillside Peat Soils on the Limestones in Croatia). Zeitschrift für Pflanzener-nahrung, Dlingung, Bodenkunde, 98 (143), Weinheim/Bergstr. 1962., s. 264-272.
39Zur Nomenklatur der Bodenhorizonte erodierter skeletthaltiger Boden, (To the nomenclature of the soil horizons of the erodet skeletal soils). Zeitschrift für Phlanzenernahrung, Dlingung, Bodenkun-de, 101, Weinheim/Bergstr. 1963, pp. 42-48.
40Bodenrekreation und Basensattigung in den Buchenwaldgesellschaften Kroat-iens, (Soil Heactin and Exchangeable Bases of the Beach Forest Soils in Croatia). Vegetatio, 11, Den Haag 1963., pp. 210-216.
41In memoriam Prof. dr. Ivo Horvat (1897-1963). Mitteilungen der Floristisch-soziologischen Arbeitsgemeinschaft, N.F., 10, Stolzenau/Weser 1963, pp. 263- 282.
42Ein Beitrag zur Kenntnis der Boden der natilrlichen Fichtenwalder, (Picea ex-celsa /Lam./Lk.^) in Kroatien. Pflanzen-soziologie und LandschaftsOkologie. Be-richt über daš Internationale Sj´mposium in Stolzenau/Weser 1963. der Internationalen Vereinigung fur Vegetationskunde, Verlag Dr. W. Yunk, Den Haag 1968., pp. 300-323.
43Krš: Tlo. Šumarska enciklopedija 2, Zagreb 1963. s. 24-26.
44Professor Dr. Hans Kuron zum Oe-denken. Mit Verzeichnissen seiner Ve-rOffentlichungen und Doktoranden. Be-richt der Oberhessischen Gesellschaft für Natur- und Heilkunde zu Giessenm Neue Folge, Naturwiss. Abt., 33, Giessen 1964, pp. 21-34.
45Prof. Dr. Ivo Horvat zum Oedenken. Giessener Hochschulblater, 11, br. l, Giessen 1964., pp. 7.-8.
46Verbreitung und Wirkung der Boden-erosion in Kroatien. Ergebnisse landwirt-schaftlicher Forschung an der Justus Lie-big-Universitat, 6, Giessen 1964, pp. 149-153.
47Zur Kenntnis der Botlehme vom der Chalkidiki (Oriechenland) und ihrer Ve-randerung durch Bodenerosion. Soil Mi-cromorphologj´, Proceedings of the second International working-meeting on soil mi-kromorpholog}´, Arnhem, The Netherlands, September 22-25, 1964, Amsterdam 1964, pp. 251-260.
48Boden- und Vegetationsentwicklung auf dem Hauptdolomit in der alpinen Basen-stufe der Allgauer und Lechtaler Alpen. Zsfsg. des Referats am Internationalen Sj´mposium über Fragen der Gesellschaft-sentwicklung (Syndynamik) vom 20-23.III. 1967. in Hinteln/Weser, hektogr. Freiburg i. Br. 1967.
49Hohenlage, Aufbau und bodensvstem-atische Stellung der StreifenbOden in den Allgauer und Lechtaler Alpen und En-gadiner Dolomiten. Mitt. d. Deutschen Bo-denkundl. Ges., 8, Gottingen 1968., pp. 251-272.
50Moli, W., Hadrich, F., GraCanin, Z.; Herrn Professor Dr. B. Ctanssen zum 65. Oeburtstag am 22, Marz 1968. Festschrift hrsg. v. Institut fur Bodenkunde der Uni-versitat, Freiburg i. Br. 1968.
51Moli, W., Hadrich, F., GraCanin, Z.: Herrn Professor Dr. B. Oanssen zum 65. Oeburtstag am 22. Marz 1968. Ber. Naturf. Ges. Freiburg i. Br., 58, Freiburg i. Br. 1968., pp. 55-75.
52StreifenbOden auf Kalk und Dolomit und ihre Vegetation in den Ostalpen. Zusammenfassung des Referats am 13. Internationalen Sj´mposion über des Prob-lemkreis Vegetation und Substrat vom 31.III.-3.IV.1969. in Hinteln/ Weser, hektogr. Freiburg i. Br. 1969.
53Bodennutzung und Bodenschutz von Boden aus Carbonatgesteinen in Bereich der alpinen Waldgrenze. Kurzfassung des am 8. Oktober 1969 bei der Forstlichen Hochschulwoche in Freiburg i. Br. gehal-tenen Referats. Der Forst- und Holzwirt, 24, Hannover 1969, pp. 486-487.
54Bukelwiesen und ihre Bodenbildungen in den westlichen Lechtaler Alpen. Allg. Forst- und Jagdzeitung, 141, Frankfurt/ main 1970, pp. 193-205.
55Age and development of the hum-mocky meadow (Buckelwiesse) in the Lechtaler Alps (Austria). U: D.H. Taalon (Edit.), Paleopedologj´. Origin, nature and dating of paleosols. Papers of the symposium on the age of parent materials and soils, Amsterdam, Netherlands, August 10-15. 1970. International Societj- of Soil Science and Israel Universities Press, Jerusalem 1971, pp. 117-127.
56In Memorim Walter L. Kubiena (30.VI.1897-38.XII.1970). Allg. Forst- und Jagdzeitung, 142, Frankfurt/Main 1971, pp. 87.
57Nutzung und Schutz von Boden aus Karbonatgesteinen im Bereich der alpinen Waldgrenze. Kurzfassung des Vortrags bei der Fruhjahrstagung "Angewandte Bodenkunde der Deutschen Geologischen Ges. in Wiesbaden vom 6.-9.V.1970. Na-chrichten der Deutschen Geol. Ges., l, No l, iz rkp. s. 10./38. Hannover 1970, pp. 13-15.
58Ganssen, H., GraCanin, Z.: Bodengeo-graphie, 2. izdanje. K. F. Koehler Verlag, Stuttgart 1972.
59Vertikale und horizontale Verteilung der Bodenbildung aut Kalken und Do-lomiten im mittleren Abschnitt der Alpen. Mitteilungen der Deutschen Bodenkund-lichen Gesellschaft, 15, Gotingen 1972, pp. 19-40.
60Die Boden der Alpen. Poseban otisak iz: H. Ganssen i Z. GraCanin: Bodengeogra-phie, 2. izd. s. 172-191, 296-300 i slike 15-23. K. F. Koehler Verlag, Stuttgart 1972.
61Bodenerhaltung als Teil des Umwelt-schutzes im Bereich der mediterranen Macchie. Allg. Forst- und Jagdzeitung, 144, Frankfurt/Main 1973, pp. 197-203.
62Wandel der Bodenschutzprobleme im Mittelmeerraum. AID - Nachrichten, 20, No 6, Bonn-Bad Godesberg 1973, pp. 10-11.
63Bodenerosion und Bodenschutzmass-nahmen im Kaiserstuhl. Zeitschrift für Kulturtechnik und Flurbereinigung, 14, Hamburg un Berlin 1973, pp. 331-344.
64Allgemeine LandschaftsOkologie und Bodenkunde 1974-1989. Eine Bilanz. Huhr Universitat Bochum, Geographisches Institut. Bochum 1989.
65b) Umnoženi izvještaji s ekskurzija 1974.-1989.
66Schreiber, Gračanin, Z. (Hrsg.) Sild-west Deutschland, Exkursion im Som-mersemestrer 74 vom 15. - 35. VII. 1974, Bochun 1974, p. 190.
67StreifenbOden auf Kalk und Dolomit und ihre Vegetation in den Ostalpen. H. Dierschke (Hed.): Vegetation und Subs-trat, J. Cramer, Vaduz 1975, pp. 143-168.
68Gračanin, Z., Harvalik, V. et al.: Ex-kursion in die nOrdlichen Ostalpen, 11.-16.VII.1975, Bochum 1975. III+127 p.
69Bodengeographie / Bodenkunde. H.H. Blotevogel et al.: Bibliographie zum Ge-ographiestudium, Teil l, SchOningh, Pader-born 1976, pp. 192-201.
70Vegetationsgeographie. H. H. Blotevogel et al.: Bibliographie zum Geographies-tudium, Teil l, SchOningh, Paderborn 1976, pp. 202-214.
71Forstgeographie/Forstwiesseschaften (uz suradnju H. Heineberg). H.H. Blotevogel et al.: Bibliographie zum geogra-phiestudium, Teil 2, SchOningh, Paderborn 1976., pp. 181-187.
72Gračanin, Z., Harvalik, V. et al.: Ex-kursion Oberrhein - Schwarzwald - Kaiserstuhl vom 16.-30.VI.1976, Bochum 1976, 11+121 p.
73Gračanin, Z. et al.: Schweiz Exkursion, 19.-31.VII. 1977, Bochum 1977, 11+148 p.
74Gračanin, Z. et al.: Exkursion in die Marken (Italien), 30.III.-15.IV.1978., Bochum 1978, VI+185 p.
75Boden- und Vegetationsentwicklung auf dem Hauptdolomit in der alpinen Basenstufe der Allgauer und Lechtaler Alpen. H.W. Sommer, H. Tuxen (Hrsg.): Geselschaftsentwicklung (Syndynamik), J. Cramer, Braunschweig 1979, pp. 191-226.
76Gračanin, Z. et al.: Exkursion in die Ostalpen, 39.VI.-16.VII.1979, Bochum 1979, III+200 p.
77Gračanin, Z. et al.: Exkursion Sch-warzwald - Schweizer Jura vom 8.-10.IV. 1979, Bochum 1979, 1+35 p.
78Gračanin, Z. et al.: Exkursion Euga-neen - Ostliche Poebene - Marken (Italien) vom 33.II.-8.3.1980., Bochum 1980, III+146 p.
79Gračanin, Z. et al.: Italien-Exkursion vom 33.II.-7.III.1983, Bochum 1983, IV+ 212. p.
80Gračanin, Z. (Hrsg.): Praktikum Bo-denkundliche Untersuchungsmethoden in Očlande 14.-30.IV.1983, Bochum 1983, 41 p.
81Auswahlbibliograaphie zu der Abruzzen Exkursion. Abruzzen-Exkursion vom 5.VI.- 19.VI.1984., Geographisches Institut Huhr-Univ. Bochum 1984, pp. 3-15.
82Gračanin, Z. et al.: Abruzzen-Exkur-sion vom 5.-19.VI.1984, Bochum 1984, III+ 186 p.
83Gračanin, Z. et al.: Exkursion Zentral-schweiz - Wallis vom 38.VI.-11.VII.1985, Bochum 1985, III+259 p.
84Pozzuoli - Vesuv - A m alfi vom 18.11.-6. III.1986, Bochum 1986, III+224 p.
85Bodengeographie/Bodenkunde. H. H. Blotevogel et al.: Kommentierte Bibliographie zur Geographie, Teil l, SchOningh,Paderborn 1987, pp. 225-235.
86Gračanin, Z., Biichte, G. et al.: Exkur-sion Zentralapennin - mittlere Adria (I-talien) vom 19.V.-4.VI.1988, Bochum 1988., VIII+217 p.
87Opservation on the flora and vegeta-tion of the Oran Sasso d Italia (Abruzzo) above timberline and on tourism. Apen-nine Summit Vegetation, Typology, Ecol-ogy and Phytogeography. An International Symposium. Castenovo ne Monti (Heggio Emilia - Italy), June 24-27, 1992. Abstracts of Communications and posters, Pavia 1992, pp. 11-12.
88Observation on flora and vegetation of the Oran Sasso d Italia above timberline and tourism impact. Fitosociologia, 26, Pavia 1994, pp. 181-187.
89Tla - ugroženi dio Čovjekova okoliša, (Boden - bedrohte Teile der menschlichen Umwelt). Agronomski glasnik, 56, br. 1-2, Zagreb 1994., s. 293-312.

nedeterminirano:
90a) znanstveni i stručni radovi
91Gračanin, Z. et al.: Exkursion Ischia -
 -- sve u časopisu ŠUMARSKI LIST
 -- sve u biblioteci HŠD

 Horvat, I.: Istraživanje i kartiranje vegetacije planinskog skupa Risnjaka i Snježnika. Šum. list, god. 74: 97-118, Zagreb 1950.
 Horvat, I,: Istraživanje i kartiranje vegetacije primorskih obronaka zapadne Hrvatske i područja izvora Kupe, (prethodni izvještaj). Šum. list, god 75: 221-235, Zagreb 1951.
 Klinge, H.: Eine Stellungnahme zur Altersfrage von Terra rossa-Vorkommen. Zeitschr. f. Pflanzenernaht., Dlingung, Boden-kunde, sv. 81 (126): 56 - 63, Weinheim/ Bergstr. 1958.
 Horvat, I.: Vegetacija planina zapadne Hrvatske. Prirodoslovna istraživanja, knj. 30:1-179, Zagreb 1962.
 Delecour, F.: Verbreitung und Wirkung der Bodenerosion in Kroatien. Pedologie. Bulletin de la Societe Belge de Pedologie, god 12; 379, Gand 1962.
 Bernaldez, F. O.: Gračanin, Zlatko -Verbreitung und Wirkung der Bodenerosion in Kroatien. Anales de Edaf ologia y Agrobiologia, sv. 22, br. 3-4: 165-166, Madrid 1963.
 Franz, H.: Verbreitung und Wirkung der Bodenerosion in Kroatien. Von Z. Gračanin. Centralbratt für daš gesamte Forstwesen, god, 80, br. 1: 66, Wien 1963.
 Tuxen, E.: Gračanin, Z. - Verbreitung und Wirkung der Bodenerosion in Kroatien. Mitteilungen der Floristisch-sozio-logischen Arbeitsgemeinschaft, Noue Fol-ge, br. 10: 308-309, Stolzenau/Weser 1963.
 Ctanssen, R,: Gračanin, Zlatko: Verbreitung und Wirkung der Bodenerosion in Kroatien. Haumforschung und Haum-ordnung, god. 22: 41-42, Koln 1964.
 Bucko, S.: Z. Gracanin, Verbreitung und Wirkung der Bodenerosion in Kroatien, Geografickj´ Časopis, god. 17: 283-285, Bratislava 1965.
 Braun-Blanquet, J.: Gracanin, Zlatko - Verbreitung und Wirkung der Bodenerosion in Kroatien. Vegetatio, sv. 13, br. 3: 179-180, Den Haag 1966.
 Kovačević, J.: Gračanin, Z. - Verbreitung und Wirkung der Bodenerosion in Kroatien. Geografski glasnik, god. 30: 180-181, Zagreb 1968.
 Kovačević, P:. Gracanin Zlatko - Verbreitung und Wirkung der Bodenerosion in Kroatien. Agronomski glasnik, god. 30, br. 3: 273-274, Zagreb 1968.
 Sys, C.: Bodengeographie. H. Ganssen & Z. Gračanin. Pedologie, god. 22: 387, Gent 1972.
 Buza, M., Hobert Ganssen: Zlatko Gračanin, Bodengeographie mit besonderer Berucksichtigung der Boden Mitteleu-ropas. Studi si Cercetari de Geologie, Geofizica, Geografie, Seria Geografie, sv. 20:145-146, Bukurešt! 1973.
 Schuder, W. (Hrsg.): Gračanin, Zlatko. Kurschners Deutscher Gelehrten- Kalen-der 1983, 14. izdanje, A-H: 1260, Walter de Gruj´ter, Berlin, New York 1983.
 *** SIM 1986., s. 49, 50,117.
 ***: Hrvatski šumarski životopisni leksikon, knjiga 3, TUTIZ LEKSIKA d.o.o., Zagreb 1996. ORG

thanks to:
HŠ&HŠD&BM