HRVATSKO ŠUMARSKO DRUŠTVO
IMENIK HRVATSKIH ŠUMARA
https://www.sumari.hr/sumari
ime
BATIĆ, Jakob
drugo ime
BOTIĆ, Jakob
rođen
25. 7. 1895.
Osek kraj Šempasa /Slov. Primorje/
diplomirao
11. 12. 1922.
Gospodarsko-šumarskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu
karijera
5. 3. 1923.
Otočka imovna općina
1938.
Direkcija šuma Novi Sad
1941.
Šumarija Vrginmost
upravitelj šumarije
1945.
NOO
Zagreb, Veliak Gorica, Cvetković
1952.
Šumarija Dugo Selo
upravitelj šumarije
umirovljen
1959.
umro
26. 3. 1976.
Zagreb
ispravke gornjih podataka i druge napomene
Izvor podataka / Tko unosi primjedbu
VAŽNO! korekcije bez valjane identifikacije neće se uzeti u obzir
KOREKCIJE ŽIVOTOPISA:
korekcija 750
Batić je ostavio trag i u "Šum. listu" (1930., 1931., 1933. i 1951.). S. Baranac objavio je 1935. g. knjigu Kratke pouke iz Šumarstva, knjigu za puk. Balić je u toj knjizi imao osam članaka: Drvo je jedno od najvećih potreba čovječanstva, Jedan razgovor između šumara i seljaka (o Čuvanju šuma), čuvajmo šume od požara, čuvajmo naše šume od štetne kreše, Ne zasjecajmo stabla, čuvajmo šume od koza, Njegujmo šume i Podižimo šume.
korekcija 400
G. 1938. premješten je u Direkciju šuma u Novom Sadu, gdje je bio godinu dana sef Građevinskog odsjeka, a dvije godine sef Administrativno - personalnog odsjeka.
korekcija 100
Osnovnu školu polazio je u rodnom mjestu, a njemačku gimnaziju, jer slovenske nije bilo, u Gorici, gdje maturira 1915. g.
korekcija 200
Zbog ratnog i poratnog vremena školovanje nastavlja tek 1919. g. u Zagrebu, upisavši šumarstvo na tek osnovanom Gospodarsko - šumarskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu. U Zagreb je došao, kao i mnogi drugi Slovenci, kao izbjeglica zbog terora talijanskog okupatora, a školovanje mu je materijalno osigurao Ured za izbjeglice.
korekcija 300
Diplomirao je 1922., a početkom 1923. g. nastupa mjesto u Gospodarstvenom uredu Otočke imovne općine. U toj imovnoj općini ostaje do 1935. g. kao upravitelj šumarija u Otočcu, Škarama i Kosinju, a tada je premješten za šumarskog referenta Sreskom načelstvu u Somboru, dakle, u posve različitu stručnu sredinu.
korekcija 500
Po slomu Jugoslavije u travnju 1941. g., kada Bačku okupiraju Madžari, Batić je opet izbjeglica i dolazi u Zagreb. Najprije upućen je za upravitelja Šumarije u Vrginmostu, a zatim je premješten u Veliku župu u Zagrebu. Po "oslobođenju" 1945. g. jedno vrijeme radi u Okružnom NOO u Zagrebu. Slijedi premještaj u NOO Kotara u Velikoj Gorici, Š. G. Cvetković kraj Jastrebarskog te NOO Kotara Dugo Selo. Kad je 1952. g. u Dugom Selu osnovana Šumarija, imenovan je njezinim upraviteljem s koje dužnosti odlazi 1959. g. u mirovinu.
korekcija 600
Kao umirovljenik, do 1966. g. nastavlja raditi u Odjelu za uređivanje šuma Š. G. u Brezicama u Sloveniji. Završivši definitivno s radom ostaje u Zagrebu, održavajući vezu s kolegama preko "Šumarskog četvrtka", koji se održava u Šumarskom domu.
korekcija 800
Život mu je bio plodan, pa je Batić svijetao primjer mlađim generacijama, (O. Piškorić).
dodatni/novi opis
NAPOMENA
Promjene koje unesete NEĆE se upisati direktno u bazu i NEĆE biti odmah vidljive na prikazu. Upis će se obaviti naknadno po provjeri podataka. Molimo da upišete izvor podataka (vaše ime, e-mail) jer ćete time olakšati provjeru i ubrzati prijenos podataka u bazu. Uredništvo pridržava pravo da ne prihvati predložene promjene. Hvala.
Da bi spriječili napasnike u polje ispod upišite godinu osnivanja HŠD (imate je u grbu na vrhu stranice). Ako je ne upišete promjene neće biti zabilježene. Žao nam je zbog maltretitanja, ali ...