HRVATSKO ŠUMARSKO DRUŠTVO
IMENIK HRVATSKIH ŠUMARA
https://www.sumari.hr/sumari
ime
ČORDAŠIĆ, Franjo
rođen
1830.
Vinkovci
umro
1906.
Beč
ispravke gornjih podataka i druge napomene
Izvor podataka / Tko unosi primjedbu
VAŽNO! korekcije bez valjane identifikacije neće se uzeti u obzir
KOREKCIJE ŽIVOTOPISA:
korekcija 100
Potekao je iz stare krajiške obitelji. U Vinkovcima završio je pučku školu, a polazio je i gimnaziju. Zatim je kao odličan učenik poslan o državnom trosku na Carsko - kraljevsku šumarsku akademiju u Mariabrunn.
korekcija 200
Studij šumarstva završio je 1853. g. u Mariabrunnu (Austrija) odličnim uspjehom.
korekcija 300
Poslije studija poslan je u bečki Prater gdje je stjecao lovačku i šumarsku praksu do veljače 1853. g., a tada je imenovan carsko — kraljevskim krajiškim šumarom kod Otočke krajiške pukovnije sa sjedištem u Brlogu.
korekcija 400
Tri godine kasnije na vlastiti zahtjev premješten je k Drugoj banskoj pukovniji u Kostajnicu.
korekcija 500
Kad se 1860. u Križevcima osnivalo Gospodarsko - šumarsko učilište, ravnatelj zavoda pozvao je Čordašića i povjerio mu predavanja iz sađenja i uzgoja šuma, šumarske matematike i procjene šuma, entomologije i lovstva, a povjerena mu je i uprava oko 150 jutara zavodske šume. U Učilištu je do 1872. g., kada odlazi u Zagreb.
korekcija 600
O Čordašiću je jedan njegov zavodski kolega napisao: "Čordašić kao učitelj bio je ozbiljan, nadahnut velikom ljubavi za šumarsku struku, podpuno osvjedočen i o velikoj važnosti šumarstva po nasu domovinu, savjestno je vršio zadaću, koja mu je tom službom bila povjerena, imajući pri tom vazda pred očima da odgoji narodu našemu i doista valjani narastaj i pomladak u Šumarskoj struci. "
korekcija 700
U Križevcima je boravio sve do 1872. g., kad je na vlastiti zahtjev premješten u Zagreb.
korekcija 800
Od 1871. do 1872., bio je šumarski izvjestitelj Ravnateljstva financija, a od 1872. g. do umirovljenja 1891. g. prvi je šumarski izvjestitelj zemaljske vlade u Zagrebu.
korekcija 900
Godine 1881. napisao je "Nauku o sađenju i gajenju šuma", koji je udžbenik bio gotovo trideset godina jedini u obrazovanju hrvatskih šumara. Suradnik je B. Šuleka. Jedan je od prvih hrvatskih šumarskih pisaca i tvorilaca hrvatskog stručnog šumarskog nazivlja, jedan je od prvih sudionika pri osnutku Hrvatskoga šumarskog društva, jedan od prvih članova povjerenstva za održavanje viših šumarskih ispita.
korekcija 1000
Zaslužan je za izradu statuta o uređenju, upravi i gospodarenju šumama, nakon kojega je uslijedilo pravno reguliranje hrvatskoga šumarstva.
korekcija 1100
Pisao je stručne članke koje je objavio u Narodnim novinama (1894. ), Gospodarskom listu (1871. ), Šum. listu (1894. ), Lovačko-ribarskom vjesniku (1894.-1896. ) i dr.
korekcija 1
Prvi vladin izvjestitelj za šumarstvo u Hrvatskoj, prvi hrvatski profesor šumarstva. Potekao je iz stare krajiške vinkovačke obitelji. Studij šumarstva o državnom trošku završio je 1853. g. u Mariabrunnu odličnim uspjehom. Radio je kao carsko—kraljevski krajiški šumar kod više pukovnija. Osnivanjem GŠU u Križevcima pozvan je i povjerena su mu predavanja iz sađenja i uzgoja šuma, šumarske matematike i procjene šuma, entomologije i lovstva, a povjerena mu je i uprava oko 150 jutara zavodske šume. U Križevcima je boravio sve do 1872. g., kad je na vlastiti zahtjev premješten u Zagreb gdje je do umirovljenja 1891. prvi šumarski izvjestitelj zemaljske vlade u Zagrebu. Napisao je "Nauku o sađenju i gajenju šuma", koji je udžbenik bio gotovo trideset godina jedini u obrazovanju hrvatskih šumara. Suradnik je Bogoslava Šuleka i tvorac hrvatskog šumarskog nazivlja.
IMENIK
HBL
dodatni/novi opis
NAPOMENA
Promjene koje unesete NEĆE se upisati direktno u bazu i NEĆE biti odmah vidljive na prikazu. Upis će se obaviti naknadno po provjeri podataka. Molimo da upišete izvor podataka (vaše ime, e-mail) jer ćete time olakšati provjeru i ubrzati prijenos podataka u bazu. Uredništvo pridržava pravo da ne prihvati predložene promjene. Hvala.
Da bi spriječili napasnike u polje ispod upišite godinu osnivanja HŠD (imate je u grbu na vrhu stranice). Ako je ne upišete promjene neće biti zabilježene. Žao nam je zbog maltretitanja, ali ...